AKTUALNOŚCI

19.01.2021

Wczoraj przeprowadziliśmy zajęcia w trybie online, w których wzięli udział uczniowie klasy V jednej z okolicznych szkół podstawowych. Tematem tych zajęć były zanieczyszczenia atmosfery. Uczniowie zapoznani zostali z definicją zanieczyszczeń, ich podziałem oraz przykładami. Dowiedzieli się również jakie są skutki obecności zanieczyszczeń w naszej atmosferze.

16.01.2021

Ferie zakończyliśmy zajęciami dotyczącymi płazów. Uczestnicy dowiedzieli się, że są to zwierzęta ziemnowodne, część życia spędzają na lądzie, a część w wodzie. Zapoznani zostali również z grupami, na które dzieli się płazy, a także poznali przykładowych przedstawicieli każdej z nich.

13.01.2021

Dzisiaj odbyły się kolejne zajęcia przygotowane przez Multicentrum z okazji ferii zimowych. Tym razem dotyczyły one modelowania i druku 3D. Uczestnicy zapoznani zostali z podstawowymi informacjami dotyczącymi tego rodzaju druku oraz poznali bezpłatną aplikacją pozwalającą na przygotowanie własnych trójwymiarowych modeli.

09.01.2021

Nasze kolejne zajęcia zorganizowane w ramach ferii zimowych dotyczyły ptaków i ich przystosowania do lotu. Do kilku najważniejszych przystosowań możemy zaliczyć m. in.: aerodynamiczny kształt, kończyny przednie przekształcone w skrzydła, asymetryczne pióra, pneumatyczne kości, grzebień na mostku służący za przyczep dla mięśni poruszających skrzydłami, znakomite oko, puchowe pióra oraz stałocieplność.

07.01.2021

Kosmiczna wyprawa już za nami! Podczas pierwszych zajęć zorganizowanych w ramach ferii zimowych, w trybie online, zapoznaliśmy uczestników z ciałami niebieskimi wchodzącymi w skład Układu Słonecznego oraz urządzeniami wysyłanymi w jego przestrzeń w celach badawczych.

30.12.2020

Tegoroczne ferie zimowe mogą stać się wspaniałą okazją do zdobycia wiedzy przyrodniczej, naukowej i tej związanej z drukiem 3D. Tym razem zapraszamy dzieci do udziału w zajęciach on-line, dzięki którym będzie można zdobyć lub poszerzyć wiadomości związane z poniższymi tematami:

24.12.2020

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzymy dużo zdrowia, radosnych spotkań z rodziną , nadziei, odpoczynku i wiary w lepsze jutro.

23.12.2020

Renifery - piękne, dostojne i bardzo spokojne zwierzęta. Kojarzone są ze świątecznym motywem zaprzęgu Świętego Mikołaja, który mknie przez niebo. I chociaż fakty są nieco inne, to bezsprzecznie warto je bliżej poznać. Zapraszamy do rozwiązania quizu.

ROZWIĄŻ QUIZ

18.12.2020

Już w najbliższy poniedziałek, 21 grudnia, zachęcamy do obserwacji niezwykłego zjawiska astronomicznego, jakim będzie „wielka koniunkcja” Jowisza i Saturna. Zjawisko będzie dostrzegalne „gołym okiem”, jako jedna duża i niezwykle jasna gwiazda. Obie planety będą widoczne na południowo-zachodnim niebie i należy szukać ich na wysokości ok. 20 stopni nad horyzontem tuż po zachodzie Słońca, gdyż później, nocą, nie będą już widoczne.

16.12.2020

Dzisiaj proponujemy rozwiązanie zadań dotyczących komórek. Są one jak fabryki, w których nieustannie trwa praca, dostarczają energii i wykonują wiele innych czynności życiowych.

# quiz "Milionerzy"

# składniki komórki eukariotycznej