09.03.2021

Szanowni Państwo,

w związku z opublikowaniem nowej strony internetowej Miejskiej Biblioteki Publicznej, strona Multicentrum (www.multicentrum.mbp.org.pl) nie będzie już aktualizowana i od dnia 9 marca 2021 r. traktowana jest jako archiwalna. Zapraszamy na nową stronę Biblioteki (www.mbp.org.pl), gdzie w zakładce MULTICENTRUM będą publikowane wszystkie informacje związane z naszą placówką.

05.03.2021

Czy wiecie, że na Wenus Słońce wstaje na „zachodzie” i zachodzi na „wschodzie”? Jest to związane z rotacją wsteczną tej planety. Obraca się ona wokół własnej osi w przeciwnym kierunku niż większość planet, w tym Ziemia.

03.03.2021

Internet jest z nami już od wielu lat. Czy zastanawialiście się kiedyś nad tym jak ogromna jest to sieć i ile różnego rodzaju urządzeń jest w niej połączonych? Dzięki Opte Project możecie zobaczyć animację przedstawiającą zmieniającą się strukturę globalnej sieci na przestrzeni lat 1997-2021. Wizualizacja przypomina sieć neuronów lub strukturę wszechświata.

26.02.2021

Powiat bialski - z dala od zgiełku żyje tutaj bogactwo rzadkich gatunków zwierząt i roślin. Ze względu na unikalne walory przyrodniczo-krajobrazowe na terenie doliny Bugu utworzono Park Krajobrazowy "Podlaski Przełom Bugu". Brak uciążliwego przemysłu, tradycyjna gospodarka rolna sprawiły, iż środowisko bialskie pod względem czystości plasuje się na pierwszym miejscu w kraju. Fragmenty mało zmienionej przez człowieka przyrody chronione są w 8 rezerwatach, których dotyczy dzisiejszy quiz.

24.02.2021

Wczoraj przeprowadziliśmy kolejne zajęcia w trybie online z klasą IV b ze Szkoły Podstawowej nr 6. Tematem spotkania były zanieczyszczenia atmosfery. Uczniowie poznali definicję zanieczyszczeń, ich podział oraz przykłady. Dowiedzieli się również jakie skutki wywołuje ich występowanie. Uczestnicy poznali także pojęcie „smogu”, czyli zjawiska powstającego w wyniku przedostawania się do atmosfery szkodliwych związków chemicznych.

18.02.2021

Dźwięki otaczają nas ze wszystkich stron. Są głośne i ciche, przyjemne i nieprzyjemne. Nawet w sytuacjach, gdy mówimy, że doświadczamy ciszy, w rzeczywistości gdzieś w tle słyszymy różne odgłosy otoczenia. Dzisiaj zapraszamy do rozwiązania zadań dotyczących hałasu. Powodzenia!

# poziom hałasu

17.02.2021

Wczoraj przeprowadziliśmy kolejne już zajęcia online. Tym razem wzięła w nich udział klasa 4b, z wychowawcą Agnieszką Wdowczyk, ze Szkoły Podstawowej nr 6. Tematem zajęć było programowanie z wykorzystaniem aplikacji Scratch. Wspólnie z uczniami wykonaliśmy dwa programy. Pierwszy pozwalał na obliczenie pola prostokąta na podstawie podanych długości jego boków. Z pomocą drugiego można było rysować wielokąty foremne po podaniu takich wartości jak liczba kątów i długość boku.

17.02.2021

Ludzie od stuleci wykorzystują zasoby naturalne Ziemi, a właściwie jej naturalne bogactwa. Bez nich nasze życie byłoby po prostu niemożliwe. Sprawdź więc co o nich wiesz. Zapraszamy do rozwiązania zadań. Powodzenia!

# klasyfikacja zasobów przyrody

# naturalne zasoby przyrody (quiz)

15.02.2021

Już 18 lutego (czwartek) kolejny łazik, Perseverance (Wytrwałość), podejmie próbę wylądowania na Marsie. Tym razem będzie to jednak wyjątkowe lądowanie. Wewnątrz łazika znajduje się bowiem jeszcze inna maszyna, helikopter o nazwie Ingeunuity (Pomysłowość), który do pracy przystąpi w dalszej fazie misji. Misja ta wyposażona zostało ponadto w nowoczesne mikrofony i kamery, które pozwolą zarówno obejrzeć, jak i usłyszeć proces lądowania.

12.02.2021

Losy ludzi i wilków od wieków są ze sobą powiązane. Pradawne plemiona koczownicze z podziwem i zaciekawieniem odnosiły się do tych drapieżników, ich taktyki łowieckiej i organizacji socjalnej. Ludzie podziwiali ich siłę, odwagę, wytrwałość, a także wzajemne przywiązanie i opiekuńczość wobec młodych. Zapraszamy do rozwiązania quizu. Powodzenia!

QUIZ WIEDZY