AKTUALNOŚCI

23.02.2018

Podczas kolejnego spotkania Mali Odkrywcy poznali podstawowe właściwości wody oraz sposoby ich wykorzystania. Dzieci w małych zespołach sprawdzały rozpuszczalność różnych substancji w wodzie. Głównym punktem zajęć było wykonanie filtru, który oczyścił mocno zabrudzoną wodę.

21.02.2018

W ubiegły wtorek Mali Odkrywcy podczas zajęć popołudniowych zgłębiali tajemnice wulkanów. Okazało się, że są to góry, z których czasem „bucha” popiół, gaz i gorąca lawa. Natomiast wierzchołek wulkanu, przypominający spodek, jest nazywany kraterem. Uczestnicy dowiedzieli się, że istnieją wulkany wygasłe, drzemiące i czynne.

21.02.2018

Uczestnicy Klubu Naukowca podczas zajęć dowiedzieli się wiele ciekawych informacji na temat śniegu. Następnie wykonali kilka zimowych doświadczeń, podczas których stworzyli najdłuższy zimowy polimer, napompowali balon jednym dmuchnięciem, ulepili bałwana ze sztucznego śniegu oraz wyczarowali piękne, kolorowe, śnieżne obrazki.

16.02.2018

Jest nam niezmiernie miło przedstawić wyniki konkursu graficznego pod hasłem „Motyw Ludowy”. Podjęcie decyzji nie było łatwe, dlatego też jury w składzie: Pani Barbara Chwesiuk, Pani Lilla Wielgan-Michaluk oraz Pani Renata Sobczak zdecydowało o przyznaniu specjalnych wyróżnień instruktorów oraz wyróżnienia motywu ludowego na T-shirt.

14.02.2018

Propozycje przygotowane przez Multicentrum na tegoroczne ferie cieszyły się, jak zawsze, bardzo dużym zainteresowaniem dzieci i młodzieży. W przeciągu dwóch tygodni odwiedziło nas ponad 1000 osób, z których większość wzięła udział w zajęciach, warsztatach i imprezach oraz skorzystała z naszych zasobów. Proponowaliśmy zajęcia graficzne, naukowe, językowe i techniczne. Nie zabrakło także propozycji dla najmłodszych, każdy mógł wybrać coś dla siebie z oferty modułu MultiDzieciak.

14.02.2018

Walentynki, czyli święto zakochanych wypada 14 lutego, a w południowej i zachodniej Europie obchodzi się  to święto od średniowiecza. Skąd pomysł na takie święto, kto je zapoczątkował? Nasi najmłodsi uczestnicy zajęć już to wiedzą. Zajęcia upłynęły nam w miłej atmosferze zabaw, łamigłówek i quizów multimedialnych. Każde dziecko wykonało samodzielnie kartkę walentynkową, którą z pewnością dzisiaj podaruje komuś bliskiemu.

12.02.2018

W czasie ferii zimowych w Multicentrum dzieci miały okazję uczestniczyć w ciekawych warsztatach plastycznych i poznać intrygującą technikę malowania na wodzie, sztukę Ebru. Warsztaty rozpoczęły się od prezentacji techniki. Ta wywodząca się z Turcji sztuka zdobienia tkanin i papieru zafascynowała wszystkich przybyłych. Po krótkiej prezentacji teoretycznej, uczestnicy warsztatów przy pomocy prowadzącego tworzyli własne obrazy.

12.02.2018

To pytanie nie sprawiło naszym uczestnikom zajęć zbyt wielkiego problemu, choć byli ciekawi jaka jest tam obecnie pogoda. Dzięki internetowym kamerom mogliśmy przenieść się na wyspy Brytyjskie i sprawdzić czy rzeczywiście spadł śnieg. Pomimo wielkiej zamieci śnieżnej w grudniu, w chwili obecnej nie było już ani śladu zimy. Przy okazji pogody przećwiczyliśmy zwroty związane nie tylko z zimową aurą ale również innym porami roku.

12.02.2018

Emocje są potrzebne, a szczególnie te związane z radością i zabawą. Na ostatnich zajęciach w czasie ferii w pracowni graficznej dzieci miały okazję udowodnić jak bardzo są kreatywne i posiadają wybujałą fantazję. Wszyscy zostali poproszeni o zaprojektowanie plakatu na Dzień Szalonych Włosów. Stosując tylko abstrakcyjne kombinacje linii, należało sprawić wrażenia głębi i zaprojektować rozwiane włosy. Powstała galeria prac o intensywnej kolorystyce i pełna niezwykłej energii.

12.02.2018

Od wieków kompozycja była jednym z podstawowych narzędzi artystycznego wyrazu. Artyści poszczególnych epok wciąż poszukiwali nowych sposobów na rozmieszczenie elementów swoich dzieł, by poprzez relacje między nimi wywoływać na widzu wrażenie harmonii bądź chaosu. W XXI wieku kompozycja ma wciąż ogromne znaczenie, nie tylko w sztukach tradycyjnych, ale także w grafice użytkowej czy projektowaniu graficznym.